Osvald Janisch

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 7
Příspěvky: 1430
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Osvald Janisch

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 říj 2018 19:45

Děkuji Pavlovi Stráníkovi za upozornění o tragické smrti Osvalda. Moc známých se mne ptá, jak se mu to stalo? To ten model byl tak daleko, nebo ho chytla křeč, či infarkt. Musím říkat že nevím a přiznám se, že nemám rád černou kroniku, takže raději trochu jinak.

Když jsem na Slovaňáku vedl modelářský kroužek, tak tam chodilo hodně šikovných kluků. Spolužáci Osvald Janisch a Franta Krontorát, bratři Vysočanové, Ivan Šimoník, Petr Dolejšek, Petr Koutný, Čech...
Zatím co Franta si jako předlohy pro dvacetinky vybíral hlavně italské stíhačky, byly vždy moc hezké pečlivě provedené, ale také těžké, takže mu moc nelétaly, tak Osvald měl mnohem širší záběr a vždy si vybral létavý typ, který dokázal postavit velmi lehký, rovný a pevný. Na Trnavské I.světové vyhrál juniory s Fokkerem D-8, ale já mám v paměti hlavně jeho nádherný Roland D-VI. Jeho Reggiane Re-20005 Sagittario létalo mnohem lépe než Frantovo a účastníci Políčka 1975 jistě hned tak nezapomenou na parádní taran který provedlo na Mertův Arsenal VG-33.
Bylo by dobré připomenout, že Osvald by také plachtař. V den, kdy měl mít první sólo se nad Medlánkami vyplnila tlaková níže, slunko vysvitalo mezi rozspoštějícími chmorkami mráčků, bylo teplo a bezvětří, počasí jako na objednávku pro soutěž dvacetinek. Osvald tehdy přinesl svůj vrcholný výtvor, nadherný dvoumotorák Br-820. Skončilo statické bodování a přesunuli jsme se k větrnému pytli. Osvald za Frantovy a mé pomoci natočil svůj dvomotorák, který jsme před tím nikdy neviděli létat a šel na start z ruky, to bylo něco z říše snů, strmý výstup, velká výška, nádherný klouzavý let a s když se vrátil, tak jsem se ho ptal, kde byl a on klidně odpověděl, no právě jsem si odletěl první své sólo na Blaníku. Pak jsme znovu natočili Breketa a on šel na start ze země, opět paráda, možná i trochu termika pomohla, takže jasné druhé maximum a vítezství v soutěži. Zkrátka byl to jeho Velký den.
Přílohy
Perfektní start.jpg
Br-820 špičková dvacetinka.jpg
0

Odpovědět