Stínové polomakety poháněné kondenzátorem

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

Odpovědět
Jiří Doležel
Reakce: 14

Stínové polomakety poháněné kondenzátorem

Příspěvek od Jiří Doležel » 20 pro 2018 22:07

Vážení modeláři i nemodeláři,
termín příštího ročníku Openscale je již znám - tedy víkend 25.-26.5. 2019 a než bude pořadatelem zveřejněn oficiální program a pozvánka, jako zpestření této dvoudenní soutěže pro (nejen) příští ročník jsme s Kamilem vymysleli, třeba pro podvečerní létání, jednu speciální oddechovou srandakategorii: soutěž stínových polomaket poháněných kondenzátorem.

Jelikož jde především o zábavu, pravidla jsou více než jednoduchá, předloha z jakéhokoliv období, skutečně létající či projekt, poháněná vrtulí či proudovým motorem, zkrátka co se komu líbí. Podmínkou je zhotovení z balzových či polystyrenových destiček, zachování podobnosti s předlohou a rozpětí 13´´, tedy oříškovských 330 mm.
Soutěžilo by se na čas, třeba aby se to vše dobře pamatovalo na přesnost přistání na 33 sekundu, co bude nad se odečítá, jako u klasické minutky-upřesnili bychom v pozvánce. Každý soutěžící by mohl letět až 5 startů, v případě shody by následovaly rozlety až do finále.

Kdo se bude chtít zapojit, má možnost za opravdu pár peněz přijít k celé výbavě, tzn. ss motorek s vrtulkou, kondenzátor a nabíječka po vykuchání z gumového házedla z Číny, cena od 60 Kč, odkaz na eBay zde:

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... =0&_sop=15

Pokud by měl někdo zájem a nemá možnost platby kartou nebo jinak nedisponuje možnostmi objednání, dejte vědět na jiri_dolezel@centrum.cz, na konci ledna bych provedl hromadný nákup, dodání je obvykle do 14ti dnů.

Kdo si není jist vlastní výrobou stínové polomakety, pořadatel plánuje na laseru vyřezat pár druhoválečných typů a včetně elektroniky je na Openscale za drobný poplatek prodávat jako rychlostavebnici pro okamžité použití.

Jde o oddechovku, takže se soutěže může zúčastnit i ten, kdo jinak nebude na Openscale přihlášen. Kdo někdy model s tímto pohonem viděl letět, ví že na tom opravdu nic není a není se čeho bát. Až pro jedno sto startů (odzkoušeno) vám stačí tři tužkové baterie do nabíječky, nabíjení pak probíhá propojením nabíječky a kondenzátoru po dobu asi 10 sec. přes konektor a po rozpojení můžete hned letět!

Vítány budou jak známé tak i méně známé předlohy!

A ještě pohled na vykuchanou výbavu:
CAPA.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 6

Re: Stínové polomakety poháněné kondenzátorem

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 pro 2018 09:43

Opravdu prima nápad. Myslím, že je to vhodné i pro mládež. Tohle asi snadněji zvládnou než i tu nejjednodušší dvacetinku. Jen malý dotaz, lze provést úpravu i na tlačnou vrtuli ?
Jinak mám zájem o jednu sadu. A zbude-li čas po stavbě P-30 v kroužku tak pohecuji i pár bažantů.
0

Lubomir Koutny

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 pro 2018 13:12

Dopoledne prvního svátku vánočního bylo tvořivé a tak je hotová JUDY a čeká jen na motorizaci. Původně jsem uvažoval o Kingfisherovi, ten má větší hloubku křídla a velkou VOP, ale musel bych dělat podvoozek, nebo plováky. Obojí s rizikem uražení při přistání....
Již jsem model zaklouzal, chová se hezky. Jen nevím o kolik na váze přibere motorizací ?
Přílohy
Judy.JPG
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2

Příspěvek od Dušan Sedlár » 25 pro 2018 18:26

Luboš ahoj.
Nie som síce ten najskúsenejši, to Ivan Horníček, alebo Róbert Pajas vedia z vlastnej skúsenosti viac napísať, ale pre Teba, pre orientáciu v akých hodnotách sa dá pohybovať aspoň nejaké údaje.
Kondenzátor 2,5 V a 3,3 F váži 2 gramy
2,5 V a 5 F váži 2,3 gramu
2,7 V a 22 F váži 6,8 gramu
Motorky, oni nemajú nejaký názov, tak aspoň rozmery a váhu.
priemer 6mm a dĺžka válečka 14,5 1,75 gramu
priemer 7mm a dĺžka válečka 16,5 2,9 gramu
vrtulka priemer 45 mm 0,3 gramu.
Váha tej čínskej zostavy sa môže pohybovať niekde v týchto údajoch.
Píšeš dosť optimisticky o materiale pre začínajúcich mladých v krúžku. No, ja by som moc optimistický u začínajúcich nebol.
0

Lubomir Koutny

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 pro 2018 19:53

Dušane díky za informaci o váhách. Myslím, že ještě něco přibude za nějaký konektor - pro nabíjení a snad i vypínač. Vůbec nevím, jak se to nabíjí a pak zapíná před startem. Má-li někdo zkušenost, pak uvítám radu, kolik je nutné potlačit osu vrtule, skoro bych řekl, že to bude více než u gumáka s velkou vrtulí.
Jinak pokud jde o bažanty, pak asi velmi vhodný bude jednoduchý hornoplošník jako Super Courier, nebo Do- Komet III
0

Ivan Horníček
Reakce: 3

Příspěvek od Ivan Horníček » 25 pro 2018 23:09

Na tento model nebyl vlastně plánek, byl postaven od oka. Rozpětí 400mm. Motor je potlačen 3st. dolů a 3st. doprava. Na prvém křídle je na fotce vidět negativ a směrovka je mírně doleva. Model létá pravidelné kruhy nahoru a dolů. Je to vlastně klasické seřízení. Jinak kondenzátor se nabíjí, když je konektor zasunut a po vytažení se motor rozběhne okamžitě. Dobu letu dělá doba nabíjení. Je to snadné.
Přílohy
100_8720.JPG
100_8721.jpg
0

Lubomir Koutny

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 pro 2018 14:14

Nepochybuji, že takový baculatý Ivanův hornoplošník je velmi vhodný typ pro stí'nák na elektropohon a kondenzátor. Jenže já chci od toho něco více, takže dolnoplošník a pokud bude hezky létat, pak nějaký létající člun, nebo něco, co na gumu vychází moc složité a málo létavé. Konec konců tak jsem to udělal i před čtvrt stoletím, kdy maličký elektromotorek od pana Muellera jsem dal do létajícího člunu Hansa Brandeburg - tedy dvouplošníku s tlačnou vrtulí.
Protože doma nemám pistolovou páječku, tak asi nevyužiji nabídky dodávky komponent od Dušana Sedlára a raději počkám na společný nákup koncem ledna od Jirky Doležela.
Jenže nechat zahálet jinak hotovou JUDY, to mi bylo líto a tak jsem ji zatím motorizoval na gumu. Využil jsem vrtuli IGRA 150, ložisko je z balzy a dvou pásků překližky, motor smyčka gumy TAN SS 3,2, g/m o délce závěsu tedy cca 200 mm do které po namazání lze v napjatém stavu točit maximálně 800 otáček. Hotový a vyvážený model má 13 gramů, tedy asi tolik, co předpokládám u elektro verze.
A protože to venku nefoukalo, šlo se zalétávat. Kluz výborný hned tak, jak je model postavený. První motor asi na 100 otáček v horizontu. Druhý let na 200 otáček hezký okruh v levé zatáčce, snad trochu moc na křídle. Přidávám negativ na pravém křídle, točím 300 otáček a je to parání let do výšky asi 10 m, těsně nad kandelábrem veřejného osvětlení. Jeden okruh na motor o průměru asi 30 m a pak kluz rovně. Přistání na tvrdý asfalt parkoviště skončilo vylomením ložiska z přídě modelu. Jde se domů opravovat a zpevňovat příď překližkou.
Přílohy
Motorizace na gumu.JPG
Ulomená pří'd s ložiskem.JPG
0

Lubomir Koutny

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 pro 2018 17:26

Po opravě a zpevnění přídě se jde znovu na to. Natáčím 440 otáček, následuje hezký let jeden celý okruh na motor končí na stromě, naštěstí z něj model vypadl. Další lety se mi zdají divné, model nezatáčí, prudce stoupá v divném náklonu, ale ze svíčky nespadne, jen se zhoupne, přeletí celé parkoviště a narazí do baráku. Další let je stejný, pořadně si prohlédnu model a vidím, že odpadla z přídě plastelina dovážení, takže nyní je těžiště v 50%, Jdu domů vteřiňákem lepín na příď matku M5, nyní je těžiště v 33% a model opět létá hezky v zatáčkách, na 500 otáček je to paráda, na 600 otáček létá již model dva okruhy nad stromy, pak naštěstí klouže rovno a naráží do balkonu domu ve druhém patře. Je mi jasné, že jsem měl kliku, která se nemusí příště opakovat, jde se domů.
0

havran
Reakce: 1

Příspěvek od havran » 17 led 2019 17:46

Připraveno na motorizaci. Trup tl. 2 mm, křídlo tl. 1 mm, ocasní plochy tl. 0,8 mm. Vše mimo křídla oboustranně potaženo, 2 x zapon. Hmotnosti: balzový model 5, 24 g, po polepení a laku 6,28 g, vyváženo a lehce zaklouzáno 9,35 g.
Přílohy
Z 526 příprava na elektro.jpg
Z 526 příprava na elektro.jpg (101.6 KiB) Zobrazeno 268 x
0

Odpovědět