Řezačka gumy

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Pavel Stráník, Jiří Doležel

Odpovědět
fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 13
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Řezačka gumy

Příspěvek od fishbet » 20 kvě 2020 15:22

Nedalo mi spát řezání gumy (viz diskuze na 50PPS - 50% Profile Scale) a nakonec jsem dospěl k řezačce "podle Ládi Hrušky", která funguje tak skvěle, že ji možná ocení i někdo z vás. Vyšel jsem z postupu pana Koutného, ale hned při prvních pokusech jsem zjistil, že guma se mnohem lépe řeže, když je celá napnutá. Tedy nikoliv, že před žiletkou je volná a za žiletou je napnutá díky řeznému odporu. No a protože nejsem tak šikovný, abych dokázal přesně vést gumu jen mezi prsty, poradil jsem si jinak. Na kousek prkénka jsem si přišpendlil dvě vodítka z balzy vzdálené od sebe 2mm. Vložil jsem mezi ně napnutou gumu (foceno bez gumy). Po vložení je možné gumu povolit, drží mezi vodítky. Poté skrz gumu zapíchnu do prkénka žiletku ve vzdálenosti úměrné požadované šířce gumy (v mém případě to bylo asi 0,63mm pro výslednou gumu 1x1mm):
2.jpg
Pak jsem přišpendlil ještě kousky balzy zamezující vypadnutí gumy z vodítek (nejspíš to půjde stejně dobře i bez nich) a prkénko jsem zatížil:
4.jpg
Pak už jen stačí zatáhnout za oba konce gumy od sebe tak, aby se guma ztenčila na 2mm, tj aby lehko procházela mezi vodítky a potom už jen levou rukou pomalu táhnout doleva a pravou gumu přibržďovat tak, aby byla stále stejně napnutá. S výsledkem jsem nadmíru spokojen:
1.jpg
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 3
Příspěvky: 72
Registrován: 03 led 2020 19:48

Re: Řezačka gumy

Příspěvek od Petr P » 20 kvě 2020 16:12

Geniální nápad, a děkuji, že jsi se o něj podělil! Musím to hned vyzkoušet.
0

Odpovědět