Minimaketářské nebe v Trnávce - 9.9.2023

Annular Monoplane No 3 Petra Faitla

Annular Monoplane No 3 Petra Faitla

Letošní soutěži, v pořadí třetí po dvou brněnských, zpočátku trochu hrozila komorní účast. Naštěstí se to nakonec změnilo, dokonce mimo tradičních účasníků dorazil i Dušan Miklovič z Nového Mesta nad Váhom a povýšil soutěž, letos již 15.ročník, na mezinárodní. Dorazil i Ivan Horníček, tradiční nesoutěžní účastník. I když tentokrát to mělo nečekaný vývoj. Na "čumendu" přijel i Standa Černý z Prahy, i když dorazil z Vysočiny kde má chatu. Sešlo se tak pět soutěžích v kategorii M-min, tři v kategorii M-CO2/el a čtyři v kategorii RC-min. Mimo modelářů si na plochu našlo cestu i několik diváků. Novinkou mezi M-min, jak se ukázalo vítěznou, byl krásný Roland C.IIa Tondy Alfery. Jirka Tamfal přivezl zbrusu novou maketu Beneš-Mráz Be-501 Bibi, která nakonec letově překonala loni úspěšnou Beneš-Mráz Be-51 Beta-Minor. Dušan Miklovič přivezl z Hluku již známou maketu prototypu pověstného Čmeláka XZ-37. Měl s sebou i Bücker Bü-133, ale ten měl příliš velkou vrtuli, tak jej zase uložil zpět do bedny. Pro některé byl novinkou i po patnácti letech reinkarnovaný Focke Wulf Ta-152C domácího Dušana Garby. V kategorii M-CO2/el přivezl kruhový "divnolet" Annular Monoplane No 3 Petr Faitl z Napajedel. Model zářil novotou, dokonce prý tam ještě pár drátěných výztuh chybělo. Petr jej tak zalétával tradičně až na soutěži.

Bodovací dvojice Jaromír Masopust a Petr Novobilský

Bodovací dvojice Jaromír Masopust a Petr Novobilský

Pořadatelský sbor, po těch mnoha letech, zvládl postavit stan, opět zase jiný než loni, v celkem velmi krátkém čase. Někteří soutěžící tak dorazili už "k hotovému". Bodování se ujaly dvě bodovací dvojice - Jirka Doležel s Jardou Jarůškem a Jarda Masopust s Petrem Novobilským. Hlavní pořadatel jim trochu zatopil, když prohodil obvyklé poloviny bodovací tabulky. Druhá, méně zkušenější dvojice, se tak musela seznámit s dosud neznámými bodovanými parametry. Sice pomaleji, ale zvládla to také. V půl dvanácté tak bylo obodováno a začala letová část soutěže. Počasí bylo naprosto ideální. Teplo, jasno s občasnými termickými závany, variábl 0-2m/s. Hlavní favorit Tonda Alfery začal zvolna, nicméně v dalších letech potvrdil, že je u nás dlouhodobě nejlepším nejen stavitelem, ale i "létačem". S oběma modely dosáhl maxima 100 bodů. Díky statice byl lepší dvouplošník Roland C.IIa. O modelářské idyle svědčí fakt, že jeho Bird Dog po 122 sekundách přistál před kufr Tondova auta. Oproti loňsku se trochu zlepšil domácí Dušan Garba, který se svým mladším modelem Ki-61 zvládl slušné lety po jednom z ruky i ze stolu (dokonce "bez postrčení"). Tradičně ale létá dobře jen v motorovém letu. O kluzu se bohužel nedá mluvit. Třetí v konečném pořadí Jirka Doležel létal jen se svým dvoumotorovým Vickersem 432, křehčí Morane Saulnier N nechal odpočívat v krabici. Dušan Miklovič s XZ-37 Čmelák se trochu trápil, když model létal někdy vpravo, někdy vlevo. Nakonec jej sice zalétal, ale nejlepší starty byly až mimo soutěž. Jirka Tamfal neměl zrovna den a bude muset svoje makety letadel stavitelů Beneše a Mráze ještě trochu doladit. V kategorii M-CO2/el se Tondovi Alfery hned prvním letem s Albatrosem D.V podařilo trefit přesně 60 sec. Takže měl hotovo. To Petr Faitl s novým modelem intenzivně "pracoval" a zalétával. Jeho kruhový model sice letěl hned napoprvé, ale značně natažený. Petr jej postupně dostával do lepší a lepší letové polohy, až posledním letem skoro hrozilo ulétnutí. I jeho výkon 61 sec byl výborný. Třetí místo tak zůstalo pro Jirku Doležela s již něco pamatujícím BV 155. Před začátkem soutěže RC-min proběhla diskuze nad obraty, které do tabulky zařadil před pár lety Pavel Stráník. Za všeobecného souhlasu byl tento seznam výrazně zredukován. Kromě toho vyrazila delegace za Ivanem Horníčkem a jala se jen přesvědčovat, aby se soutěže zúčastnil také. Ivan po krátkém váhání podlehl tlaku a přidal se do soutěže. Kategorie tak měla téměř největší obsazení, kdy Tondu a Jirku Alfery, kromě Ivana doplnil i Jirka Doležel. Byl to trochu nerovný boj dvou matadorů RC létání s "hobíky". Nicméně i oni místy vykreslili ladné tvary na obloze. V rodinném klání nakonec zvítězil mladší Jirka s Fw-190 A8, na třetí místo se nečekaně probojoval s dopravákem Spartan Cruiser Ivan Horníček. Sice jej to asi stálo dost nervů, ale zvládl to.

Během zpracování výsledků hlavním pořadatelem zbytek účastníků zboural a uklidil párty stan. Nejlepší pak byli odměněni diplomy a tradičně velmi hodnotnými cenami od hlavního sponzora JETI model z Příbora. Patnáctý ročník soutěže se tak vydařil náramně.

Kompletní sadu fotografií pořízených Petrem Faitlem najdete na Rajčeti

[Dušan Garba]

Výsledková listina kategorie dvacetinek

Výsledková listina kategorie CO2/el

Výsledková listina kategorie RC-min

Fotogalerie (foto: Petr Faitl)

01.jpg

Tradiční párty stan ...

03.jpg

Dvacetinka jediného ...

04.jpg

Detail "Štefana"

05.jpg

Novinka Antonína Alf...

06.jpg

Propracovaná do všec...

07.jpg

Zde pro změnu kulome...

08.jpg

Novinka Jiřího Tamfa...

09.jpg

Detail kabiny Be-501...

10.jpg

Reinkarnovaný Focke ...

11.jpg

Přestavěný Morane Sa...

12.jpg

Detail přídě včetně ...

13.jpg

A ještě pilot

14.jpg

Kawasaki Ki-61 KAI I...

15.jpg

Vickers 432 Jiřího D...

16.jpg

Vítěz mnoha soutěží ...

17.jpg

Druhý model Jiřího T...

18.jpg

Bodovači v plném nas...

20.jpg

Vítězný model katego...

21.jpg

Detail jeho motoru M...

22.jpg

Detail přídě Blohm &...

23.jpg

Celkový pohled na mo...

25.jpg

Fw-190D-9 Antonína A...

26.jpg

J-1 Don Quijote Petr...

27.jpg

Detail pohonné jedno...

29.jpg

Zcela nový a nezalét...

30.jpg

Spartan Cruiser Ivan...

31.jpg

Curtiss P-36 Hawk An...

32.jpg

PT-17 Stearman Jiříh...

33.jpg

Vítězný Fw-190A8 lét...

35.jpg

Nesoutěžní modely Ji...

36.jpg

Jeho další modely zp...

37.jpg

Detail oříška Z-42...

38.jpg

Nesoutěžní model Duš...

39.jpg

Tonda Alfery připrav...

40.jpg

Tonda Alfery startuj...

41.jpg

Ukázkový vzlet ze ze...

45.jpg

Dušan Miklovič připr...

46.jpg

Detail modelu původn...

48.jpg

Dušan při přípravě s...

49.jpg

Vzlet z ruky Bückera...

51.jpg

Krásný letový záběr ...

54.jpg

Spokojený majitel si...

56.jpg

Jiří Doležel startuj...

57.jpg

Razantní stoupání dv...

58.jpg

Majestátní let Vicke...

59.jpg

Jiří Tamfal zalétáva...

60.jpg

Konzultace Dušana Mi...

61.jpg

Jiří Tamfal pro rado...

62.jpg

I když až teď konečn...

63.jpg

K tomu ladil i novou...

64.jpg

Intenzivně zalétával...

65.jpg

A ověřoval, že loňsk...

70.jpg

Tonda Alfery intenzi...

71.jpg

Ivan své první vysto...

72.jpg

Přes obvykle pouhé l...

73.jpg

Ivan si i tak po kaž...

74.jpg

To pro Tondu Alfery ...

75.jpg

Model vodí po obloze...

76.jpg

Depo "brněnských" mo...

77.jpg

I pro Jirku Doležela...

78.jpg

Nakonec "o prsa" pro...

79.jpg

Tonda Alfery startuj...

80.jpg

Pak si jen tak pro r...