VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 zář 2023 17:12

Jirko máš pravdu. že ta vrtule mohla mít listy ještě širší, nebo snad i se větším stoupáním, pak by točila pomaleji a model tak zběsile nestoupal při použití běžné gumy TAN SS 3x1 U mne to je 3,4 g/m. Jenže dělat novou se mi zatím nechce a objevil jsem asi metr gumy TAN II 6x1, z ní uřezal snad správnou šíři 3,1 g/m a udělal nový svazek o délce 460 mm a váze 2,8 g. Max. teoretické otáčky by měly být asi 1860. Bude li v podvečer úplný klid, pak budu znovu, tentokrát opatrněji zkoušet. Doufám, že vše dopadne dobře.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 zář 2023 10:19

Dnes v 9 hodin byla velká rosa na plácku, který byl ještě ve stínu, bezvětří bylo cestou na plácek přerušeno závanem po odtrhnutí ohřátého vzduchu, ale při natáčení byl klid, ten nový svazek ze staré gumy TAN II je opravdu měkčí a tak jsem hned natočil 600 otáček, což je 1/3 z předpokládaného maxima při soutěži. Položil jsem ocelovou branku asi na florbal co tam stála a ohrožovala model při přistání, zašel více do prava, aby model měl prostor, pokud by více otevřel zatáčku a to byla chyba. Po startu model moc hezky v půl zatáčce vystoupal do výšky asi 3,5m, chvíli držel horizont a pak velmi pomalu klesal. Ano, můj odhad, že bude létat otevřenější zatáčku byl správný, ale místo statru bylo moc blízko paneláku. Po jednom celém pomalu letětěném okruhu model ve výšce 2,5m narazil do sušáku prádla a z té výšky spadl svisle dolů na zem, kde byla nizoučká tráva. Myslel jsem, že bude znovu odtržen plovák. ale moje předešlá oprava a bambusové výztuhy se ukázaly jako výborné. Plovák perfektně drží. Jenže jsem zjistíl, že strmý pád nepřežila bez úrazu letová vrtule a ta se zlomila v místě nehorším vůbec t.j. těsně vedle osy, kde v papírové trubičce jsou zalepeny koliky listů. Bylo nutné to vyztužit hrotem ze špendlíku a několika nánosy vteřiňáku. Nastavit přesně stejné stoupání na obou listech i s pomocí přípravku není snadné a znovu se ukázalo, že přesnější je optická metoda, jak tvrdí Pavel Stráník. Takže konečně mám jeden svazek který by mohl být dobrý i pro létání v hale. tedy pokud bude někde soutěž, kde je výška stropu alespoň 10m a šířka více jak 15m.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 zář 2023 18:08

Dnes ráno v 8 33 bezvětří obrovská rosa, křídlo povolené zvlněné, stejně jako kormidla. natáčím 600 a let nic moc, model nechce stoupat. Točím 1000 a není to o moc lepší. Jdu domů a celý model přelakuji. Odpoledne bylo teplo a já si hezky zaplaval v nové retenční nádrži pod Ořešínským kluzištěm. Již v 16 h jsem doma a je bezvětří, mám hlad musím se najíst, pak beru model a jdu jej přelakovaný přelétnout. Na 600 otáček to nestojí za nic, model nestoupá, nevím, zda je to gumou, nebo aerodynamikou přelakovaného křídla. Točím 1000 je to trochu lepší, ale projevují se slabé závany a model rozhoupávají, přistává s polovinou otáček. Již mne to nebaví, chci vědět, jak to bude létat na větší otáčky, natáčím tedy 1200. což jsou asi 2/3 z maxima, co bych točil pči soutěži v hale. Je momentálně úplné bezvětří, ani váneček. Model hezky stoupá v otevřené zatáčce do výšky 8m, tam nasadí horizont, udělá tři okruhy o průměru asi 20m a přistává na borovici ve výšce 6m. Zatím co hledám vhodnou větev, tak model padá po nose dolů na holouu zem, moje štěstí skončilo, Vzpěry plováku jsou utrženy, celý systém zborcený. Doma se snažím pomoci vteřiňáku to nějak opravit, ale celé se mi to kroutí a ne a ne to celé srovnat. Pak to nechávám uležet aby lepidlo zatvrdlo, až pak budu pokračovat a nakonec opravovat potah, to bude problém, zbyl mi pouze kousek tmavo modrého modelspanu.
Můj závěr je, že ten nový svazek ze staré gumy TAN II pracije výborně pouze po prvním natočení, na další let je třeba točit o 20% více, aby byl stejný moment. Také větší nalakování křídla letovým vlastnostem neprospělo, ideální je, když modelspan je lakován jen do sametového povrchu, ale to nakonec již vím od doby, kdy se to projevilo u wakefieldů. A hlavně létat s Kingfisherem na plácku mezi paneláky, parčíkem a dálnicí je obrovský risk, který se mi nevyplatil.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 zář 2023 22:37

Asi bude dobré toto vlákno uzavřít jako kruh, tedy fotkami mého původního Kingfishera z června 1980 on tehdy létal jak v pozemní, tak i v plovákové verzi. Ani jsem nedoufal, že je ještě najdu.
Přílohy
ploválpvý.jpg
Petr s pozemní.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 říj 2023 17:34

Ještě pár slov k testovaným gumám v Kingfischeru.
1. TAN II 3.1g/m se ukázala jako moc měkká a dobrý výkon podávala vždy jen při prvním natočení, pokud jste chtěli stejný moment, pak na další natočení bylo potřeba o 20% vyšší otáčky. I tak by bylo problém letět v hale s výškou stropu 10m čas 45s.
2. Guma SIG mívala rovnoměrná průběh momentu bez výrazné špice a proto jsem ji před třiceti lety úspěšné používal do dvacetinky Bf-109F, kdy to v Belgii byly nejvýše hodnocené lety a celkově 2. místo v soutěži přesných maket. Nyní jsem objevil 2 balíčky této gumy ze šarže Contest rubber size 1/16" a doufal jsem, že to bude ta správná guma do haly, když použiji 4 nitě. Jenže za těch 30 let se asi ta guma dost změnila, ztvrdla moment byl vysoký a modedel stoupal jako raketa, takže asi pro létání venku. Pak mne napadlo udělat test a ukázalo se, že Km = 6, tedy do zvazku by nečlo točit více než 1300 ot a nejlepší časy by byly kolem 40 s.
3. Takže nejlepší šance byly u svazku z gumy TAN SS 06/2017 L=430 3,4 g/m 3,0 g do kterého lze točit maximálnš 1760 ot a venku lze očekávat nejlepší časy bez termiky asi 60 s. Pak mne napadlo zkusit svazek o délce L= 530 a 3,6g z gumy TAN SS 06/2017 na předním závěsu, model by měl letovou 18g, tolik nestoupal a při Nmax 2100, by časy mohly být kolem 70s, jenže v mém skladu jsem objevil sáček ve kterém by bylo jen na 2 svazky o délce L=470mm- Tak jsem vzal jiný sáček bez udaných údajů a roku výroby, udělal jsem svazek L=510 3.6 g dal na přední závěs a šel zkoušet, bylo 14 h bezvětří a 20 st. C. Natočil jsem 600 otáček a model mizerně nastoupal asi 4m let 18s. Druhý let byl na 830 otáček, start s mírným průvanem v zádech, hezká zatáčka ve výšce jen 2 m, pak proti průvanu model začal stoupat, možná tam byla i trochu termika, nebo slabé svahové proudění, takže výstup do výšky 8m a čas 31s. Extrapolace na 2100 otáček míří na krásných 75 sec. Jenže kolik lze skutěčně do toho svazku natočit?
Takže dělám doma test smyčka o délce 208mm pro zkrácení překládám na 4 nitě a točím, po třetím natočení praská při 335 ot, smyčka o dvou nitích a délce 208 by snesla asi 1000 , svazek o délce 510 pak 2200. Při natočení 2000 otáček pak lze očekávat bez temiky lety až kolem 70s, což je při letové váze 18g velmi dobré.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 říj 2023 17:37

Přední závěs opět nechce to vzít fotku
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 říj 2023 09:04

Přední závěs
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 říj 2023 09:05

Přední závěs
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Jiří Doležel » 02 říj 2023 12:41

Luboši, je vhodné před odesláním zprávy si dát zobrazit náhled. Pravděpodobně jsou tvé přílohy moc velké, je dobré sledovat status nahrání přílohy.
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 358
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Sopwith » 02 říj 2023 14:27

Taky mi nejdou vložit fotky a vždy šly.
U statusu mám žlutý trojúhelník ..
Jirka
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Steve » 02 říj 2023 18:21

Sopwith píše:
02 říj 2023 14:27
......
U statusu mám žlutý trojúhelník ..
Jirka
To bude za absenci v Hluku :lol:
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: VOUGHT OS2U KINGFISHER jako M-oř.

Příspěvek od Vladimír Alfery » 02 říj 2023 18:24

Sopwith píše:
02 říj 2023 14:27
Taky mi nejdou vložit fotky a vždy šly.
U statusu mám žlutý trojúhelník ..
Jirka
Pod žlutým trojúhelníkem byl i důvod, opraveno ;)
]https://minimakety.cz/forum/viewtopic.p ... =84#p19091
0

Odpovědět