Začátečníci

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Začátečníci

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 říj 2010 22:06

No vidíš - s chutí do toho a půl je hotovo.
No a co k tvým bodům dodat?
Snad jen že pokud lepíš Kanagomem, má to pár nevýhod a záludností. Předně to déle schne a tudíž musíš dost špendlit, jak jsi uvedl. Špendlíky jde nahradit závažíčky, nejvhodnější jsou válečky z velkých válečkových nebo soudečkových ložisek (jenže kde je dneska vzít :cry: ). Druhá věc je že Kanagom při schnutí mění - zmenšuje - svůj objem. Tudíž lepené části k sobě stahuje což se u tebe projevilo tím že původně kolmo lepená žebra byla po zaschnutí křivě. Proto se taky moc nehodí na zapatlání nějaké mezery - prostě si pak k sobě ty dva díly přitáhne. V tomto ohledu je vteřiňák lepší, naopak je ale zase po zaschnutí dost tvrdý a blbě se brousí - masivně lepený spoj "vylézá" z vybroušené kostry.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci

Příspěvek od Hugo » 25 říj 2010 10:52

Co se týká vteřiňáku, podle mých zkušeností jsou dvě varianty: přiložíš k sobě dvě části (např. náběžka a žebro) a kápneš ten nejřidší vteřiňák, co je. Kapka se pěkně rozlije všude. To je ta těžší varianta (váhově). Druhá je, že máš hustší vteřiňák někde např. v zátce od piva a namáčíš do něj párátko, kterým naneseš minikapičku na žebírko a to pak přiložíš na náběžku. Nikde není žádný přebytečný vteřiňák. To je váhově lepší varianta. Ale vůbec nejlepší na tom je, že nemusíš nic brousit :-) Ideální je stavět tak, aby se brousilo minimálně. Ještě poslední rada ohledně vteřiňáku - když budeš používat tvrdou balzu, tak rozdíl v tvrdosti balzy a vteřiňáku není tak velký a brousit to jde bez problémů. Vteřiňáku se zkrátka není třeba bát.
m.
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Začátečníci

Příspěvek od Tazi » 25 říj 2010 19:58

Ahoj Václave, přihodím Ti sem svůj způsob...
Jsem asi výjimka, ale já lepím převážně starým dobrým Herkulesem :oops: -kostru nijak neztahuje, brousí se dobře, na druhou stranu nevýhoda je, že schne déle (asi 10 min.) a taky odolává vlhkosti jen do jisté míry. Že déle schne pro mne není až takový problém, stavbu mi to rozhodně nezpomaluje- jsem stejně lenoch :lol: a navíc jsem si už zvykl všechno přizpůsobit a zafixovat tak abych to prolepil a nemusel to držet a v klidu si vše zkontroloval. Na části které musí držet hned používám střední vteřiňák. To, že se Herkules moc nesnáší z vodou neřeším-lepím letadla ne lodě a navíc je lakuju-ještě se mi nestalo, že by se mi kvůli Herkulu rozlepilo éro...
Teď k těm lištám- já používám jednoduchou pomůcku, kterou mi prozradil modelář z Francie pan Eugen Czerny (starší minimaketáři dobře znají)-je to kouzelný člověk, kterému jsem vždy záviděl jeho nadšení a elán do minimaket a ten mi tenkrát svou francouzkou češtinou povídá.. " Vy češi jste moc pilní, musíte být leniví, dívej já to dělám tak- abych nemusel pichat do těch malých tyček tak vemu palivovou hadičku ke spalovacím modelářským motorům a nařežu ju na malé kousky (asi 5 mm). Pak vemu normální špendliky propichnu ty hadičky a tím pak špendlím celou kostru aniž bych muse pichat do nosníčků. Pichnu těsně vedle a hadičkou přimáčknu nosníček. A pak,že nedělám R-séé modely, dívej jak jim hezky kazím palivové hadičky!! :lol: " Tak, tak nějak mi to tenkrát řekl a takových drobných vychytávek mám od něj asi víc, ale o tom třeba někdy až zas bude příležitost.
Pro názornost přidám foto.

Čus, ať se stavba daří, Tazi
Přílohy
Spendlik1.jpg
Spendlik1.jpg (46.09 KiB) Zobrazeno 7569 x
Spendlik2.jpg
Spendlik2.jpg (30.13 KiB) Zobrazeno 7569 x
Spendlik3.jpg
Spendlik3.jpg (39.89 KiB) Zobrazeno 7569 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Začátečníci

Příspěvek od discobolos » 26 říj 2010 21:18

Přiznám se, že jsem dost dlouho vteřiňák nepoužíval, a když, tak jen vyjímečně. Lepil jsem ředěným Kanagomem, smíchaným s lepicím lakem. Co potřebovalo pro ustavení více času, zředěným Herkulesem. Ovšem "hoši z Prahy" mně nakazili a musím uznat, že práce s vteřiňákem jde mnohem rychleji. ;)
Zajímavou inspitrací je obrázek v jiné sekci fóra: viewtopic.php?f=6&t=37.
Používám k velké spokojenosti. :)
Samozřejmě v případě vteřiňáku je potřeba maximální opatrnost, nejlíp lepí prsty (ke všemu). Navíc řídký má schopnost vzlínat (po materiálu se samovolně šířit), takže je i tam, kde jej člověk nečeká (párkrát jsem si prsty přilepil k nosníku, který jsem prsty přimáčkl k žebru, či dalšímu nosníku). Ideální je mít po ruce rozlepovač, ale to je další investice.
Jak píše Radek Gregovský opět v jiné sekci, dá se použít i vteřiňák za 6,50. Jen je potřeba vyzkoušet který je ten pravý, zkus se inspirovat zde :viewtopic.php?f=5&t=14&sid=9707d21814ed ... e&start=10.
I u něj ale platí, že je potřeba mít díly co nejpřesnější, protože neobsahuje moc plnidla (tedy ten řídký), takže velké "díry" nemá čím ucpat a když díly přimáčkneš k sobě, trochu se deformují. Co však jednou "chytí", už nepustí, takže se to již dále nehýbe (jako u Kanagomu).
K fixaci drobných dílů při lepení používám něco podobného jako Tazi, jen místo hadiček používám odřezky balsy, do kterých píchám špendlíky. Jen pozor, aby tyto odřezky nebyly tvrdší, než fixované díly, pak mohou díly lehce promáčknout.
Potvrzuju slova předmluvčích, lepit k sobě již skoro načisto vyřezané a obroušené díly, dobrušovat minimálně a pokud, tak velmi opatrně a citlivě. Konstrukce je natolik subtilní, že často může dojít při broušení k jejímu poškození (osobní zkušenost). :oops:
D
0

VaclavJirka
Reakce: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2010 12:34
Bydliště: Jaroměř

Re: Začátečníci

Příspěvek od VaclavJirka » 01 lis 2010 07:08

Zdravím a děkuji za všechny ty super nápady. Stál jsem před před problémem, jak na Cessně přilepit mírně zaoblený balzový potah k motorové přepážce. Tak jsem nakonec použil vteři'ňák a šlo to skvěle. Hlavně jsem nemusel nic držet, špendlit, stahovat a podobně. Tak jsem vteřiňákem přilepil rovnou i několik trupových přepážek a musím uznat, že se mi práce okamžitě zrychlila. Nebylo třeba nic fixovat a čekat na zaschnutí, nic nikde neteklo, takže vteřiňák má něco do sebe. Jen je třeba opravdu dvakrát vyzkoušet a jednou lepit a nic nezapatlat lepidlem, aby se prsty nestaly součástí modelu :D
Václav
0

davidwertu
Reakce: 0
Příspěvky: 1
Registrován: 16 pro 2011 19:10
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci

Příspěvek od davidwertu » 18 pro 2011 22:59

Dobry den uz som o vasich minimaketach pocul a velmi sa mi pacia. Rozhodol som sa pre to, ze jednu postavim. Rc vybavenie chcem pouzit z jedneho polystyrenoveho modelu ktory je uz v gulickovej forme rosypany po povrchu parku kde som chodieval, ale to je jedno. Je to jeden plosak s dvoma linearnymi sevami prijmacom a regulatorom. Motor posledne pokusy o opravu neprezil tak mam v plane objednat iny. dufam ze to bude vsetko aj z velkostou a vahou modelu sediet. Ak nie budem musiet pre tu maketku kupit asi cele vybavenie nove. Ale to ma asi ani tak nehneva ked si vezmem ze stavba tohot modelu stala do teraz len dvojmiestnu sumu a len tri dni prace. Z stavbou nebolo ziadneho problemu vsetky tieto zaklady mam vychytane z predchodzich velkych modelov. Ale teraz stojim pred dalsim, s cim potrebujem vasu pomoc. Potah modelu. Chcel by som ho potiahnut japanom 9 gr, ktory by som potisknul laserovou tiskarnou farebnou. Videl som video jedneho pana s lietadlom Pazgrivec ktoremu to tisknutie islo vyborne. predlohu pre tisk mam dokonalu, Je to vystrihovanka tohto isteho modelu vo vektorovej grafike (teda da sa to zvecsovat na akykolvek rozmer bez straty kvality) to sa mi podarilo stiahnut z polskej stranky modele kartonowe.

k dispozicii mam: lak lepici, zaponovy, redidlo, japan 9 gr., laserovu tiskarnu a ostatne bezne modelarske veci.
ako dalej?
tu je kostra:
Obrázek
Obrázek
a tu vystirhovanka ktoru chcem pouzit ako predlohu na tisk:
Obrázek
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci

Příspěvek od Robert Pajas » 19 pro 2011 17:14

0

fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 41
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Re: Začátečníci

Příspěvek od fishbet » 17 dub 2012 13:32

Jsem taky v minimaketách začátečník a mám zas jinou nejasnost. Jde o detail spojení křídlo - trup. Někde je to bez problémů, ale už třeba toto uložení křídla:
Obrázek Hlavní nosník podle mě přetíná horní podélník, co s tím? nebo ta tenká čára těsně pod profilem je hrana balzového pásku, který v tom místě zastane funkci podélníku?
Jak je nejlépe toto potahovat? Já bych viděl potáhnout si křídla a bočnice trupu, pak vlepit křídla a nakonec potáhnout vrch trupu (kdy potáhnu spodek je jedno). Ale jak naváže náběžka a odtokovka na potah trupu? Obě mají (dle půdorysu) procházet trupem, ale pokud dobře koukám, tak ten pásek balzy (je-li to) končí u příčky, takže jen prostřihnu potah trupu a prostrčím tu náběžku a odtokovku? To pak potah až ten nastřižený potah přilepím k odtokovce (náběžce) nebude už pěkně vypnutý ne?
Naopak tady:
Obrázek je hlavní nosník "v luftě". On je ještě jeden nosník v místě podvozku, ale ten stačí na přenos sil z křídla do trupu? Odtokovka je zde natupo k trupu, ta toho moc nepřenese, takže zbývá ještě náběžka, která je pro mě podivně zapuštěna do podélníku. Potah jako v předchozím případě?
Studoval jsem to z fotek, třeba tady
Obrázek to vypadá, že trup je v místě spojení s křídlem potažen blazou, naopak tady Obrázek je to jednoznačně "papír skrz papír" (taky je vidět, že přechod není úplně ideální)
No a už vůbec si nedovedu představit ty různé aerodynamické přechody trup - křídlo (Spitfire a pod.), zatím se na takovou složitost nechystám, ale teoreticky, to se dělá z nastříhaného proužku papíru? Vybrousit to celé z balzy (nebo i polystyrenu) by bylo u těchto strojů asi těžké ne?
Můžete mi tohle vysvětlit případně sem dát nějaké fotky, jak to má vypadat a jak je to udělané?
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Začátečníci

Příspěvek od discobolos » 17 dub 2012 14:31

Já preferuju konstrukci hranatého trupu tak, aby celá plocha profilu křídla přiléhala na balsovou část konstrukce trupu. Tzn. pokud to na tvém plánku není, uprav to. Pak není problém dořešit prostup nosníků trupem. I po potažení se vyříznutím papíru v místě nosníků nic nebortí. Osobně mi dost dlouho trvá doladění otvorů v trupu tak, aby bylo dodrženo správné seřízení (úhel náběhu křídla). Na druhou stranu pak ušetřím čas s odstraňováním případných nepřesností. Dobré je vyrobit střední žebro křídla (to, které přiléhá na trup) z pevnější, nebo hrubší balsy, aby je potah při vypínání neprohl (dobré je i v rozích doplnit výkližky z měkké balsy - tam se jinak vytvářejí často vrásky)
U kulatého trupu je to složitější. Jednou jsem zkusil jen tak vytvořit přechod z proužku potahového papíru (modelspan), na krajích nastříhaného. Jde to, ale je to dost náročné na přesnost a trpělivost. Navíc to zpravidla není všude stejné. Hezčí, ale pracnější, je vyrobit přechody vystrouháním částí s bloku balsy a pak dolepení destičkami v místech prohnutí jen v jednom směru, viz. http://www.minimakety.cz/forum/viewtopi ... 7&start=20
Zpočátku jsem se toho bál, ale kupodivu máš-li dobrý řezný nástroj (já použil toto http://www.ges.cz/cz/m-511-GES07401910.html), jde to celkem dobře. K broušení je dobré udělat si udělátko - nalepit brusný papír (tak cca 150 - 200) na půlkulatou či kulatou tyčku. S tím pak dobrousit nahrubo ořezaný díl.
Doporučuju si projít v sekci fóra MODELY stavbu od Radka Gregovského a Pavla Stráníka, je tam dost podrobných fotek.
D
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Začátečníci

Příspěvek od discobolos » 17 dub 2012 14:39

Protože jsem měl strach lakovat a nechat pracovat potah mimo prkno, řešil jsem to trochu jinak než Felda. Křídlo jsem přilepil z větší části potažené (a alespoň týden vystárlé) a přechody dodělával dodatečně http://www.minimakety.cz/forum/viewtopi ... 8&start=30
Taky jsem použil polystyrén v místě, kde se mi už nechtělo hrát s přesným usazením balsového hranolu.
D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Začátečníci

Příspěvek od Pavel Stráník » 17 dub 2012 21:16

Ty přiložené výřezy z výkresu celkem dobře ukazují, že toto rozhodně není plánek z kategorie "trottelfest" (jako kreslí třeba Radek Gregovský) ale jen takový řekl bych spíš ideový návod jak si postavit model, nechávající dost velký prostor pro vlastní improvizaci. Detaily a komplikovanější konstrukční uzly se neřeší, jednotlivé díly nejsou rozkreslené, chybí pohledy z jiných stran na některé detaily apod. Prostě tyhle plánky nejsou pro úplné začátečníky.
Konkrétně ty partie styku trupu a křídla je lepší udělat (a taky se to tak dělá) tak, že v místě spojení trupu s křídlem jsou bočnice trupové příhradoviny zesílené balzou přes celou oblast kde je ke trupu připojeno křídlo. Jednak se podstatně pohodněji a přesněji křídlo s trupem finálně po potažení (anebo i před ním) kompletuje, jednak si lze důležitou polohu křídla vůči trupu pomocí šablon nachystat tak aby křídlo mělo správný úhel náběhu a hlavně aby ten úhel byl stejný u obou polovin křídla a navíc tento uzel je dost namáhán při létání (teda spíš při přistávání) a když tam ta balza není a křídlo je přilepené jen na papírový potah trupu, velice rychle ten papírový potah trupu kolem křídla popraská, protože papír je křehký a působící síly způsobí deformace které kostra svou pružností zachytí a absorbuje ale papír už ne.
0

fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 41
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Re: Začátečníci

Příspěvek od fishbet » 18 dub 2012 07:45

Díky za rady. Copak to mi bylo jasné, že to chce trochu improvizace, ale mám zkušenosti hlavně s většíma RCčkama (tedy na RC spíš menší, nejčastěji kolem metru rozpětí) a tam se to dělá jinak. Síly přenášené konstrukcí minimakety jsou podstatně menší a na to zatím nemám odhad :). Není problém to udělat pevné, ale tady jde hodně o hmotnost. Ten Me209 je opravdu krásný a je důkazem, že když se něco umí, vypadá to hrozně jednoduše :).
Když se teď budu bavit o tom druhém výřezu plánku, zesílil bych trup v místě křídla balzou 1,5mm (tedy +/- 10mm pásek nad podélníkem), spojku hlavního nosníku udělám širokou aby sahala až na dno trupu a byla vlepená mezi podélníky (bude z balzy 2mm), pomocný nosník u podvozku projde podélníkem, odtokovka natupo k trupu a náběžky (ony jsou dvě, to éro má takový centroplán) zapustím taky do podélníku. Teď mi jde o to, jestli tím ten podélník příliš neoslabím (hlavně v místě pomocného nosníku u podvozku) a vůbec jestli to takhle bude ten správný kompromis mezi hmotností a pevností. Takže prosím o kritiku.
0

Odpovědět