Halpvé létání v Brně a okolí

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 11 lis 2022 20:05

Nejprve se musím omluvit, že jsem zaplevelil Staníčkův memoriál svými dotazy na strop haly ve Štitíně a pak popisem létání s oříšky v hale nádraží Brno Královo Pole. lépe než chválit tuto 9 m vysokou halu s naprosto hladkým rovným stropem bude přiložit fotky, další halou, kde jsme létali soutěž oříšků byla hala Sokol Slovanské náměstí. Naprosto ideální krásná čistá je hala ZŚ Střelice, má rovný strop ve výšce 8m, Kaplan tam pořádá soutěže halovek, kde bývá i mezinárodní účast, ale s oříšky a házedly si tam zatím létáme jen treningově. Hodně soutěží oříšků bývalo V lomnické 11 m vysoké, úzké hale. Několik soutěží bylo v hale ZŠ Arménská, včetně hydroplánů startujících z bazénu. Pouze tréninky byly v hokejové hale Komety na Úvoze-
Hezká soutěž dvacetinek se létala na Výstavišti v pavilonu C. Nádherné byly soutěže dvacetinek a později i oříšků ve fantastických prostorách 42 m vysokého pavilonu Z. Místo ohlášené soutěže IPRO minimaket se nakonec v pavilonu D létaly jen tréninkově dvacetinky. Několik soutěží oříšků a dvacetinek v halách jsem organizoval. Postupem času ubývalo možností a přibývaly problémy. Když nám Mirek Vaněk zařídil možnost létat v hokejové hale Komety na Úvoze a nájemné za halu byla flaška rumu pro školníka, tak jsme se tam sešli jen 4 a Pavel Stráník prohlásil, že dnes pořádat halovou soutěž oříšků v Brně může jen sebevrah. Asi má pravdu. Je mi 82 let, auto jsem prodal a vstávat brzy na vlak a trmácet se s velkými krabicemi až do Slezska se mi jaksi již nechce, takže kruh se uzavřel a chodím si zalétat do haly nádraží Brno Královo Pole, cesta trolejbusem zabere 10 minut, pro důchodce zadarmo, žádný vklad, halu mám celou pro sebe, nebo chlapce z kroužků. Dnes jsem testoval nové modely P-3 připravované na halovky v Hlučíně.
Přílohy
DSCN5020.JPG
DSCN5021.JPG
DSCN5023.JPG
DSCN5024.JPG
Otec a syn Černochovi.JPG
F1R zvádá i desetiletý chlapec.jpg
Střelice nejlepší v obou kategoriích.JPG
Střelice 2012.JPG
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Steve » 12 lis 2022 11:29

Dívám se, že ta nádražní hala je určena pro halové létání :lol:
DSCN5020 úprava.jpg
DSCN5020 úprava.jpg (85.35 KiB) Zobrazeno 2685 x
1
1 Obrázek

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 lis 2022 10:04

Ano Petře máš naprosto pravdu. Mimo blanokřídlé modely je to optimální prostor pro létání s oříšky, ale také pro doplnění stravy nerůznějšími oříšky a semeny. Já si tam často kupuji slunečnicová semena v čokoládě, moc dobré pochutnání a doplnění selenu, potřebné pro starší věkovou skupinu.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Robert Pajas » 13 lis 2022 15:00

Taky kostely by se daly!
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 lis 2022 17:04

Zajímavosti mikroklima nádražní haly v Kr. Poli. V létě je to bez problémů, naprosto klidné (pokud není otevřené okno, před 15 ti roky to bylo občas ze strany 1. nástupíště, dnes jsou ta okna zajištěná hřebíky. Protější strana má možnost otevírat ventilaci, použito zřídka jen při největších vedrech).
Navečer naprostý klid, dokazuje to rekordní let s modelem F1D 20 minut bez potřeby stírovat.
Dnes 12.11. v 11 h bylo venku mlhavo a chladno 9st. C. V hale byly otevřeny dvéře od toalet a nad nimi slabý stoupavý proud, který při průletu modelu P-3 tento zvedl o 5-10 cm stejně jako při průletu nad lidmi sedícími na lavičce. Jinak bez problémů až do výšky 8,5 m. pokud však model jezdil vrtulí po stropě, tak byl nasáván k oknům, na straně nástupiště a potože mám jen 5m dlouhý bič, takže u stropu nemohu stírovat a model padá po parapetu dolů. Ve 12 hodin slunce venku mlhu rozpustilo teplota se asi o 2 st. zvýšila a ovzduší se zcela uklidnilo, problémy zmizely. Pak natáčím P-3 na 900 otáček do svazku l=440mm 1,8 g (N max=2200 ot. při 25st. C), tedy asi na 60%, model letí naprosto klidně, mastoupá do 5m výšky, pomalý sestup a přistání po 4 minutě se zbytkem aei 200 otáček.Na to, že prázdná váha mé P-3 jsou 4g, tak je to slušný výkon.
Samozřejmě, že popsané turbulence neovlivní létání s modely M-oř, které jsou rychlejší a doba letu je kratší.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 lis 2022 16:59

Na můj dotaz o termínech soutěží ve Střelicích mám odpověď, Mikin mi píše: Ano. Plánuju. Termín je 21.01.2023 a 11.02.2023.

Mikin
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 lis 2023 16:25

Posledního půl roku jsem se dost věnoval modelům A6, inspirací byly pro mne štíhlé modely Dušana Garby, aby nakonec můj vývojový okruh se uzavřel na typech, se kterými jsem měl největší úspěch asi před pěti roky, rozdíl je v tom, že ty dnešní jsou o trochu lehčí. často chodím do Kr. Pole létat i několikrát týdně. Dnes jsem zažil šok. někdo vyrazil okenní tabuli o délce přes metr a venku dost foukal vítr, což způsobilo v některých částech haly silnou turbulenci. Cikánka dělající úklid podlahy říkala, že jí někdo ukradl všechny šisticí orostředky a také bezpečnostní kameru. To okno se prý již nebude zasklívat, dají tam jen nějakou překližku, v březnu má začít bourání haly a přestavba, Ráj oříšků skončí.
Protože přesné nastavení m= řezačia na gunu je problematické a mám dost svazků slabých pro mí modely, tak jsem postavil nový s menším stoupáním vrtule. Bylo to správné. ale při natočení na plno se mofel pčetáhne, nezatáčí a syoe se. To by nělo odstranít vyosení vrtule doleva a potlačení.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 lis 2023 18:56

Hala nádraží Brno Kr. Pole bude pro mé létání k dispozici do března, pak začne bourání a rekonstrukce. Proto nyní chodím létat často. Ovšen v zimě je u stropu průvan a pokud jezdíte po stropu déle jak 2 minuty tak skončí vaše A6 na stěně. Takže tří minutové lety končí hezky koči přstáním na podlaze, pětiminutový s přistáním na podlaze bez stírování jen jeden a to v létě. Nyní v zimě mám ještě další problém, chci vyzkoušet nový svazek třeba z nejlepší gumy l=350 mm 1,00 g/m doma při 25 st.C jsou Nmax=3000 otáček, lety: 1. let na 1500 3´´ 30´´, 2. let na 2000 4´30´´ a při 3. natáčení mi svazek při 2200 ot praskne. Venku je teplota 2 st.C pokud by tato byla i v hale, pak by to ladilo s tím, co jsem zde psal o gumě před pár roky, že pokles teploty o 1 st.C znamená i pokles maximálních otáček o 1%.
Měřením k vědění. Koupil jsem si teploměr a zjišťuji, že když je venku 2 st.C, tak v hale je 12 st.C. Takže to snížení teploty o 13 st.C má za následek snížení max otáček o 800. což jsou téměř 3% !!!!
V neděli jsem si vzal do haly 6 pistácií v trupech byly svazky ještě od létání Z Hlučína a z letního přelétnutí zde v hale. Pouze Sonerai ma 600 otáček nastoupal asi 3m výšky a letěl 3 okruhy o průměru 12 m. Ostatních 5 se sotva vleklo v horizontu s v tom chladu potřebují svazky o 15% silnější.
Přílohy
Pistácia.JPG
bedna s A6.jpg
bedna s A6.jpg (55.93 KiB) Zobrazeno 1250 x
natáčím.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 pro 2023 09:49

Ppět zde bude plno těch. co ví že toto není pro létání venku s dvacetinkami důležité. Ano tam platí to, co tvrdím již 50 let: I slabá termika je silnější než ta nejlepší guma.
Jenže jsou také halové kategorie a tam je potřeba něco více o gumě vědět. Nejedná se jen o královskou kategorii F1D, ale své potřebuje i jednoduchá A6.
Měl jsem na PŠE z měření profesora Kábeleho, největšího experta na měření, žáka Josefa Suka největšího experta v Rakousku /Uhersku. Tehdy ve škole jsme si toho nějak nevážili, pak na vojně jsem byl v ŠDZ na Mokradi - první důstojníci raketového vojska, Když po měsíci se musela dělat profilaktika analogového počítačeu radaru navádějící protiletadlové střely D1, tak major Kracík se ptal. kdo z vás jsou elektrikáři, polovina, kdo studoval v Brně bylo nás 5. kdo měl z měření Kábeleho, byli jsme 3. Tak tito tři budou měřit, ostatní se jen dívat a na nic nesmí sáhnout! Podobné to bylo i na VUT.
Když v ABB byl problém s doběhem ventilátoru po výpadku proudu a kotel nesměl kouřit do naskočení turbínek za 30", tak výrobce ventilátoru dal údaje jen pro samotný hlavní ventilátor, ale odmítal to zaručit pro celý kotel i s komínem.Hlavní konstruktér kotle se odmítal k tomu vyjádři, to se musí změřit, Když došlo na měření v teplárně Brno sever 2, tak nejen ten kostruktér. ale i další se vymluvili, tak nakonec jsme celé měření museli udělat s najížděčem, Karlem Ludvíkem a třemi provozáky z teplárny. Za 2 hodiny to bylo hotové a já zpracoval zprávu včetně grafů. šéf byl nadšený, konečně konstruktéři dostanou jasná fakta, Když jsem řekl, že je to moje duševní vlatnictví, tak jsem dostal nůž na krk, buď jim to dám, nebo v ABB končím.

Takže mám pocit, že něco umím a proto jsem dělal testování akumulované energie gumy TAN SS po natažení a po zkrucování.Výsledek zcela vyvrátil tyto údaje a hlavně AXIOM Dr. Hoška že ta energie u natahované je 9x větší než u zkrucované. Hošek napsal knihu a také si na teorii modelařiny udělal doktorát, ale Pavel Lanštiak o něm tvrdil, že sice to byl vědec modelář, ale nikdy žádnou soutěž nevyhrál !!!
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 07 pro 2023 17:55

Jak jsem se již zmínil, tak od března nám začnou nádražní halu Brno Královo Pole bourat, Nyní ještě stojí a na čelní zdi je velká vizualice celého projektu nové haly:
Přílohy
Projekt.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 pro 2023 21:32

Již jsem toho dost popsal o létání v nádražní hale Brno Kr. Pole. Létám tam hodně s modely A6 s oříšky i pistácii. Dost mne překvapily velké rozdíly mezi optimálními svazky pro létání venku a v hale Hlučín oproti létání v Kr Poli v zimě. Přiznám se, že nevím jaká byla v Hlučíně tehdy teplota a popravdě jsem to nevěděl ani o Kr. Poli napřed jsem jen zapisoval venkovní teplotu z digitálního teploměru na křižovatce Husitské a Palackého.
Měřením k vědění marně jsem doma hledal teploměr, který jsem dříve používal při vyvolávání filmů a fotek, později i při létání s F1D, nakonec jsem si zakoupil nový teploměr a ten mi ukázal, že při venlovní teplotě 2 st C je v hale 12 C. Musel jsem opravit svoji úvahu, že změna teploty každý 1 stupeň C znamená změnu koeficientu maximálních otáček o 1 %, nyní vidím, že změny maximálních otáček jsou výrazně vyšší, asi 1,5 %.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 pro 2023 07:51

Mimo to, že nízká teplota snižuje maximální možné otáčky příslušného svazku, ona také snižuje kroutící moment příslušný k natočeným obrátkám. Zkušenost mi říká. že při teplotě v hale 12 st, C je třeba volit svazky s průřezem o 10% větším než v Hlučíně, nebo při létání v létě venku.
0

Odpovědět