Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Diskuze k pravidlům jednotlivých minimaketářských kategorií

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Pavel Stráník
Reakce: 32
Příspěvky: 1178
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 čer 2017 11:01

Jura Dolezel píše:Ona položka "pracnost" ve startovní kartě je? Dle mého je soutěžící bit s modelem ze stavebnice (pokud není autor) v položce Zpracování - složitost. Pokud bychom chtěli s rozmachem stavebnic (kolik jich je v měřítku 1/20?) toto hodnotit, pak mne nenapadá asi nic jiného než zrevidovat body u jednotlivých položek tak, abychom ušetřili těch nových 10 pro novou položku "Pracnost". Tím by se zároveň u 99% modelů posunulo bodově celkové statické hodnocení. Nutné by pak bylo soutěžícím doložit, které díly má na modelu „nakupované“.
Každopádně asi to časem bude téma a chválím, že se do tohoto tématu trenér pustil.
Zrovna jsem to ráno četl v posledním RCM v reportáži ze soutěže velkých maket. Tam prý mají položku "originalita stavby" právě kvůli stavebnicím a prý je odsuzuje do role outsiderů proti vlastní stavbě. A taky se tam prohlašuje co si kdo na modelu neudělal sám s naprosto očakávaným výsledkem - lže se. Taky těžko požadovat aby bodovač měl přesný přehled co která stavebnice obsahuje a co z ní soutěžící použil a co je jeho vlastní dílo, u doplňků nemluvě. To bychom museli v rámci objektivity lpět i na tom kdo si který model sám postavil, případně kterou jeho část třeba od někoho dostal - a to už jsme úplně na tenkém ledě. Obzvláště za situace kdy je "každý soutěžící a model dobrý", protože je nás jako šafránu.
No a jak bude otázka stavebnic akutní se asi už brzo uvidí, začínají se množit a začínají se umisťovat na čelných pozicích, a to nejen v rukou jejich autora ......
Úplně předem je třeba si položit otázku zda to vůbec řešit, a to nejen pro současnost ale hlavně pro budoucnost, kdy mohou být vlastní modely a stavebnice ve startovním poli třeba půl na půl. Tak nějak cítím že důsledné řešení bude bolet a přinese zase konflikty. A třeba se to vůbec řešit nebude muset - jak se píše jinde - nebudou bodovači a tak si budeme jen tak poletovat.
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 21 čer 2017 11:46

Je to tak. U velkých maket tahle položka je, a dost to bolí, protože rozdíly jsou tam značné. Bodovali jsme podle toho v sobotu u nás. Při vložení takové položky do Tondových pravidel (jak jsem psal minule) by rozpětí bylo 7 bodů a když stavitel nedožene zjednodušení stavebnice u konstrukce, tak má ztrátu mnohem větší. Navíc takhle musí přemýšlet, co na stavebnici upravit. Další názor bude asi radikálnější - na soutěžích kitařů se nikdo neptá, co modelář použil ze stavebnice a co dokoupil, protože potřeboval upravit model na lepší standard. Co postupovat obdobně, nebo se zamotáme do takové sítě, že nebude úniku. Je ovšem pravda, že v tomhle případě bude hrát hlavní roli peněženka a ne modelář.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Hugo » 21 čer 2017 14:04

Pokud vůbec zohledňovat (penalizovat) stavbu ze stavebnice, pak to udělat co nejjednodušší. Je rozdíl stavět RTF a short kit. Short kity bych nepenalizoval vůbec.
Líbí se mi Dádův nápad, nebo jemu podobná varianta, tak, aby to bylo systémové řešení a nenarušovalo to kompaktnost pravidel. M.
Drahoslav Dvořák píše:Co tento problém zjednodušit následujícím způsobem:
do kolonky pracnost zadávat podle množství práce modeláře následující - celá vlastní stavba - 10 bodů, stavebnice s natištěnými díly na prkénku - 8 bodů, stavebnice vyřezaná (rozsyp) - 6 bodů, výlisky některých částí modelu - 4 body, výlisky celé stavebnice - 2 body, stavebnice RTF - 0 bodů.
0

Odpovědět