Nejbližší akce

26.04.2024

Hluk 2024 - jaro

01.06.2024

Rakovnické minimakety 2024

07.09.2024

Minimaketářské nebe v Trnávce 2024

Halové modely Hluk 29. a 30.9.2023

Poslední domácí minimaketářskou akcí v tomto roce bylo polétání s náznakem soutěže v tradiční hale v Hluku pod taktovkou Tondy Alfery. Termín se trefil do, pro některé, dlouhého víkendu díky svátku ve čtvrtek. Možná proto někteří tradiční účastníci chyběli. Jiní přijeli jen na skok v sobotu. Jiným v účasti zabránil nový, zatím neochočený pes, případně záludná choroba. Výsledkem bylo, že se nás v hale sešlo sedm soutěžících a jeden létající pro radost. Tedy nutno připočíst hlavního organizátora a jeho syna Jirku coby pořadatelský sbor. V sobotu pak dorazil Petr Faitl, coby fotograf, Tonda Křižka a Pavel Stráník jako sympatizanti.

Nové pistácio Michala Křepelky Sonex OneX

Nové pistácio Michala Křepelky Sonex OneX

Michal Křepelka s Jirkou Doleželem dorazili v pátek ještě před hlavním organizátorem, takže stihli pro všechny připravit stoly na modely. Díky jim za to (zaznělo to i z úst Tondy při vyhlášení). V pátek odpoledne až do pozdního večera probíhalo volné létání, zalétávání nových, případně starých modelů. Tonda Alfery zalétával, možná spíše ladil, P-47 Thunderbolt ve velikosti pistácio. Jirka Doležel všem představil v reálu rovněž pistácio Nieuport Goshawk. Michal Křepelka ladil své také nové pistácio Sonex OneX. K tomu i nesoutěžního oříška de Havilland Canada DHC-2 Beaver. Dušan Miklovič už jen ladil na jaře představeného oříška Bücker Bü 133. Robert Cok přivezl plnou krabici oříšků a už se moc nechytám, které jsou staré, které rekonstruované, či zcela nové. Ale nový jsem asi nezaznamenal. Tonda Alfery létal s RC dvackou Spitfire. Dušan Garba se tradičně více věnoval házedlům, neb maketu již spoustu let novou nepostavil. Někteří ladili své modely až do půlnoci. Mezi nimi si pro radost poletoval Ivan Horníček se svými volnými či RC elektro polomaketami.

Sobotní soutěžní program začal v deset hodin soutěží F1N - halová házedla. Trochu vzruchu přinesla do celkem obvyklého průběhu soutěže Iveta Hůlová, která své házedlo posílala do vzduchu způsobem odkoukaným na MČR v Děčíně "za ucho přes ruku". Model tak občas dostala až pod strop. Bohužel její házedlo má trochu větší hmotnost, tudíž v kluzu zaostává. Soutěž vyhrál, ač s naraženým palcem pravé ruky, tak trochu tradičně Dušan Garba, následován druhým Dušanem, v tomto případě Miklovičem. Třetí místo uhájil před Ivetou Hůlovou Michal Křepelka. Trochu za očekáváním zůstal Mirek Kuba.

Následovalo další volné létání a oběd. Po něm přišly na řadu větrůňky. Ty opět vyhrál Robert Cok. Jeho velmi lehký Zlín Z-124 Galánka létá opravdu skvostně. Nicméně jak řekl Tonda Alfery: "40 sekund nedosáhl". Jen 39,1 sec. Robert díky zdravotním omezením při vleku navíjí silon a evokuje tak vlek motorovým navijákem. Dušan Miklovič postavil podobně lehký model Zlín Z-24 Krajánek, nicméně výkony za Robertem o 10 sec zaostává. Třetí místo vybojoval Dušan Garba s LF-109 Pionýr, jehož tvary převzal z nepříliš maketové vystřihovánky z ABC. Brambora tentokrát zbyla na Mirka Kubu s FVA-2 Blaue Maus.

S oříškem Michala Králíka Oeffag H vylétal Dušan Garba třetí místo

S oříškem Michala Králíka Oeffag H vylétal Dušan Garba třetí místo

Další na programu byly maketářské kategorie M-oř a M-pist, které v pátek večer zvládli obodovat Jirka Doležel a Michal Křepelka. Dušan Garba trochu podráždil hlavního organizátora, když do soutěže kromě svých dvou letitých oříšků přihlásil i létající člun Oeffag z dílny Michala Králíka. Samozřejmě létaný proxy. Ostatní modely byly víceméně známé, snad jen prototyp Bücker Bü-133 Dušana Mikloviče lze pokládat za novinku. Mezi pistácii byl novinkou již výše zmíněný Sonex OneX Michala Křepelky. Jirka Doležel tentokrát vybral ze své početné letky pistácií kromě osvědčeného hydroplánu Sopwith Rainbow ještě i bezplovákový Wight Quadruplane. Ten měl pro změnu čtyři křídla. V oříšcích tentokrát hydroplány překonal SE.5A Roberta Coka, který díky vysoké statice eliminoval i velká nadhodnocení "vodníků". Přispěl k tomu i jeho v soutěži druhý nejdelší let 69 sec. Nutno podotknout, že Jiří Doležel, stavitel mnoha hydroplánů, tentokrát do soutěže žádný nepřihlásil a soutěžil jen s "obyčejnou" kolovou pozemní verzí OS2U-3 Kingfisher. Třetí nejdelší let soutěže tak stačil jen na čvrté místo. Za vítězným Robertem Cokem s SE.5A skončil Michal Křepelka se Sopwith Schneider. Třetí místo obsadil model Michala Králíka Oeffag H, létaný proxy Dušanem Garbou. Nejdelší let soutěže předvedl tradičně Mirek Kuba s jednoduchým modelem Sky Rider - 86 sec. Díky statice a nulovému nadhodnocení skončil až na šestém místě. V kategorii M-pist vyhrál Jirka Doležel se Sopwith Rainbow před Michalem Křepelkou se Sonex OneX. Třetí místo "utrpěl" Dušan Garba s Farmanem F-450. Model, který na jaře letěl téměř minutu tentokrát odmítl majitele poslouchat. Čas 5 sec je opravdu poněkud ostudný. Nejdelší let soutěže mezi pistácii předvedl druhý model Michala Křepelky Lacey M-10 - 53 sec.

Po maketách nastoupila opět házedla, tentokrát Wrona Cup - tedy modely ze stavebnic, které vyrábí a prodává Mariusz Wrona z Polska a které mezi minimaketáři distribuuje Dušan Garba. Soutěž byla celkem dramatická a celkový vítěz Michal Křepelka, který létal s jiným modelem, než v kategorii F1N, až v závěru dosáhl nejlepších dvou výsledků. Nicméně nejlepší čas 37,3 sec. a výsledek 109,7 sec. by byl velmi dobrý i mezi speciály. Druhé místo obsadil stejně jako v F1N Dušan Miklovič, třetí místo pak Mirek Kuba. Dušan Garba, který postavil model už na jaře a testoval netradiční styl hodu jako Iveta Hůlová, nedokázal využít potenciálu modelu a skončil těsně pod stupni vítězů.

Zatímco hlavní pořadatel zpracovával výsledky, ostatní využili krásné haly k ladění svých modelů. Kolem šesté hodiny byly výsledky zpracovány a došlo k vyhlášení výsledků a předání cen nejlepším. Tonda Alfery naplno realizoval myšlenku "dejme pohárům druhou šanci" a na některé z přehršle svých trofejí nechal vyrobit nové štítky a předal je výhercům v jednotlivých kategoriích. Jirka Doležel pak na závěr, jako ocenění hlavnímu organizátorovi, předal Tondovi Alfery metál - přesně frézovanou měrku na šíři gumy. Po slavnostním ceremoniálu proběhla diskuze nad případnými dalšími ročníky halové akce v Hluku. Všichni zúčastnění byli jednoznačně pro pokračování této akce a to v novém formátu jaro -podzim. Termíny akce v roce 2024 budou uveřejněny v sekci Kalendář akcí. a v příslušném vlákně diskuzního fóra. Kompletní fotogalerii z této akce je možno nalézt na Rajčeti.

[Dušan Garba]

Výsledková listina kategorií M-oř a M-pist

Výsledková listina kategorií F1N, Větrůňky a Wrona cupu

Fotogalerie (foto: Petr Faitl)

00.jpg

DHC-2 Beaver - nesou...

01.jpg

Sopwith Schneider - ...

02.jpg

R.E.P. hydro 1912 - ...

03.jpg

AVIA BH-7B - nesoutě...

04.jpg

Dewoitine D.7 - dalš...

05.jpg

Lockheed Vega - M-oř...

06.jpg

Albatros D.I - M-oř ...

07.jpg

Albatros D.II - M-oř...

08.jpg

Zlín Z-XII - M-oř, d...

09.jpg

Vítězná SE.5a - M-oř...

10.jpg

Letka stíhaček z I.W...

11.jpg

Sopwith Rainbow - M-...

12.jpg

Zbrusu nová P-39 Air...

13.jpg

OS2U-3 Kingfisher - ...

14.jpg

Oeffag type H - Mic...

15.jpg

Letitý Farman F-450 ...

16.jpg

Bücker Bü-133 - M-oř...

17.jpg

Zbrusu nový Sonex On...

19.jpg

Ještě jednou Sonex O...

20.jpg

Pistácia Jiřího Dole...

21.jpg

Pistácia Jiřího Dole...

22.jpg

Další modely Jiřího ...

23.jpg

Stíhačky Roberta Cok...

24.jpg

Detail přední části ...

25.jpg

Nesoutěžní model Mic...

26.jpg

Letitý model F4D Bri...

27.jpg

Jeho další modely Ta...

28.jpg

Letka oříšků Roberta...

29.jpg

Letový park Michala ...

30.jpg

Další modely Michal ...

31.jpg

Dušan Garba létal s ...

32.jpg

Zdeněk jej výborně z...

35.jpg

Robert Cok stále nat...

36.jpg

Dušan Miklovič při p...

37.jpg

Michal Křepelka před...

38.jpg

Robert Cok při přípr...

39.jpg

Dušan Garba při stej...

40.jpg

Michal Křepelka natá...

42.jpg

Záverečný ceremoniál...

43.jpg

Účastníci akce, mnoz...