Nejbližší akce

26.04.2024

Hluk 2024 - jaro

25.05.2024

AIR RACES BRNO 2024

01.06.2024

Rakovnické minimakety 2024

Memoriál Zdeňka Staníčka - 2. ročník, Štítina 8.4.2023

Během bodování maket probíhala soutěž halových házedel

Během bodování maket probíhala soutěž halových házedel

Jako první minimaketářská akce v tomto roce proběhl 2.ročník Memoriálu Zdeňka Staníčka ve školní tělocvičně ve Štítině v termínu 8.dubna. Jak se ukázalo, termín, který padl na velikonoční prodloužený víkend, nebyl zvolen zrovna nejšťastněji. Nicméně hlavní pořadatel, v předtuše nepočetné účasti minimaketářů, zařadil do programu kromě tradičních házedel F1N i časově náročnější kategorie P-3 a A-6. A jak se ukázalo, dobře udělal. Naplnil se ten nejhorší scénář a jediný, kdo kromě "domácích" účast přislíbil a soutěže malých maket se i zúčastnil, byl Tonda Alfery. Soutěž byla zahájena vzpomínkou na Zdeňka Staníčka pietní chvilkou ticha. Tentokrát, díky již zmíněnému termínu, se soutěže neúčastnil nikdo z rodiny Zdeňka. Zatímco se do soutěžení s házedly pustili žáci, Tonda Alfery spolu s domácím Jardou Jarůškem se pustili do bodování těch několika málo modelů. Přihlášeno bylo šest oříšků a čtyři pistácia. Po odlétání a vyhodnocení soutěže házedel žáků, pro které věnoval ceny modelářský obchod PV model z Ostravy, nastoupili k soutěžení s házedly senioři. V té době se už Tonda pilně připravoval na soutěž minimaket. Domácí Jirka Tamfal a Dušan Garba však ještě bojovali s házedly. Po dolétání kategorie F1N seniorů proběhlo opět i vyhodnocení a pak už nastoupili na plochu tělocvičny maketáři.

Nejúspěšnější maketář Tonda Alfery při dekorování

Nejúspěšnější maketář Tonda Alfery při dekorování

Tonda přivezl své osvědčené a tedy i letité modely Zlín Z-50M a P-39 Aircobra v kategorii M-oř, proslulou Fike-E a Vought OS2U Kingfisher v kategorii M-pist. Jirka Tamfal přivezl makety Farman F-450 a Zlín Z-526 AFS v kategorii M-oř. Sice se pokoušel rozlétat i pistacio Pottier 100 TS, ale do soutěže jej nepřihlásil se slovy - "chybí mu kolečka". Dušan Garba létal opět se svým letitým Farmanem F-450 a o něco málo mladším Denight DDT v kategorii M-oř, s modely Farman F-450 a Lacey M-10 v kategorii M-pist. Kategorie F4D nebyla obsazena, tudíž byla zrušena. Jak se ukázalo, tělocvična sice menší než hala v Hlučíně, nicméně s poměrně hladkým stropem, malým maketám celkem postačovala. Trochu problémy měl s Farmanem Dušan Garba, který první start zakončil v síti na okně, nicméně všechny další starty proběhly s přistáním na podlahu. Výkony byly velmi slušné, nicméně pořadí bylo skoro jasně dané složením startovního pole. Nejdelší lety předváděl Tonda Alfery se Z-50M. Jeho 92 sec bylo nedostižných i pro létavého Farmana Dušana Garby. I druhý Tondův model by vyhrál. Jeho P-39Q letěla 69 sec + 5 sec za start ze země. Druhý Dušan Garba nakonec lepšího celkového výsledku dosáhl s poněkud méně výkonným racerem DDT - 52 sec + 5 sec za start ze země. I Zlín Jirky Tamfala létal krásně pod strop. Ale nakonec to stačilo jen na třetí místo. V pistáciích sice nebyl dostatečný počet soutěžících, ale soutěž se konala. Nejlépe létající Fike-E Tondy Alfery předvedl jednou poněkud kuriózní let, kdy při přiblížení na přistání prolétl časoměřičům těsně nad startovní kartou, mezi stolem časoměřičů a samotnými časoměřiči. V konečném hodnocení ale zvítězil jeho Kingfisher s letem 57 sec. Druhý Farman F-450 Dušana Garby pak letěl 59 sec. Soutěž proložil několika propagačními lety s dvěma modely Zdeňka Staníčka pořádající Dušan Garba. Oba modely létají krásně pomalu, se startem ze země a ladným přistáním. Díky výpočetní technice byly výsledky spočítány během 15 minut a soutěž mohla být vyhodnocena předáním cen a diplomů nejlepším (tedy všem). Vítěz byl odměněn monografiemi z pozůstalosti po Zdeňku Stáníčkovi. Po ukončení letů maket pokračovala soutěž kategoriemi P-3 a A-6, ale to je již na jinou reportáž a jiné fórum.

Závěrem snad ještě informace, že vzhledem k okolnostem byla letošní soutěž maket v rámci Memoriálu Zdeňka Staníčka konána naposledy. Severní Morava je pro malou maketářskou skupinu příliš daleko. Halové makety se tak budou létat už jen v Hluku (dokud to Tondu bude bavit organizovat).

[Dušan Garba]

Výsledková listina kategorií halových maket M-oř a M-pist

Výsledková listina ostatních nemaketářských kategorií

1.JPG

Vítězný model katego...

2.JPG

Tondův druhý model P...

3.JPG

Druhý v kategorii M-...

4.JPG

Dušanův další model,...

5.JPG

Nesoutěžní M-oř Zlín...

6.JPG

Třetí v kategorii M-...

7.JPG

Jirkův druhý soutěžn...

8.JPG

M-pist Fike model E ...

9.JPG

Druhý v kategorii M-...

10.JPG

Vítězný model katego...

11.JPG

Nesoutěžní M-oř Pegn...

12.JPG

Startovní pole maket...

15.JPG

Nejlepší mladší žáci...

16.JPG

Nejlepší starší žáci...

17.JPG

Nejlepší senioři v k...