Stojánek na airbrush pistoli

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Pavel Stráník, Jiří Doležel

Odpovědět
Pavel Stráník
Reakce: 9
Příspěvky: 1042
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Stojánek na airbrush pistoli

Příspěvek od Pavel Stráník » 07 říj 2020 09:31

Teď se zrovna potýkám se stříkáním airbrush pistolí Fengda (roky ležela v krabičce) a hned na začátku jsem narazil na to, že naprostou nezbytností je stojánek, to jsem netušil. Protože jsem ho potřeboval rychle a nemoc mi neumožňuje vyrazit do obchodu, vyrobil jsem si jej sám. Musím konstatovat že se osvědčil. Trocha plechu, umělohmotná (nebo jiná) trubka vnitřní průměr 13mm, pár šroubků a ani ne za hodinu bylo hotovo. No a když už jsem tak bloumal po youtube, ve snaze zjistit jak se to airbrush vlastně dělá, zahlédl jsem nádobku sloužící k pročišťování pistolky, do níž se čistící ředidlo stříká. Tak jsem si to zrobil taky, i když tady už to nadšení z funkčnosti až takové není (možná moje chyba).
Tak třeba se to bude někomu hodit.
A.jpg
B.jpg
C.jpg
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 128
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Stojánek na airbrush pistoli

Příspěvek od krucoun » 07 říj 2020 19:02

Premek Podlaha by toto ocenil. Skoda ze uz nezije... :cry:
0

Hugo
Reakce: 5
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Stojánek na airbrush pistoli

Příspěvek od Hugo » 08 říj 2020 14:35

Ten stojanek vypada hezky a tu pračku na čištění pistole jsem nikdy nepochopil, proc to delaji lidi tak slozite, kdyz jde pistoli normalne vyplachnout do papiroveho ubrousku.
0

discobolos
Reakce: 4
Příspěvky: 1260
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Stojánek na airbrush pistoli

Příspěvek od discobolos » 09 říj 2020 11:34

Jo, i já, pokud to proplachuju jen ředidlem, mám jen toaletní papír v mikrotenovém sáčku. Ten pak nechám vyvětrat na balkóně, abych smradem neobtěžoval ostatní v domácnosti (i když těch už je čím dál méně).
Ale už jsem takových "odkalovacích" nádob viděl více.
0

fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Re: Stojánek na airbrush pistoli

Příspěvek od fishbet » 14 říj 2020 14:22

Necítím se kompetentní se svými zkušenostmi radit, ale jelikož zejména průmyslová vzduchotechnika je moje profese, tak bych si dovolil pár postřehů k té pračce. Pokud se do ní vzduch (s ředidlem, barvou...) fouká, je třeba mu umožnit také odejít, jinak se v té krabici otočí, fouká zpět ven tou kulatou dírou a strhává i to ředidlo a pod. Ideální řešení by bylo mít v ní podtlak, tj. třeba ji napojit na vysavač, ale to by asi bylo zbytečně složité. Podle mě by mělo stačit udělat dostatečně velký otvor na odvod vzduchu. Ono to vypadá, že tam otvor pro odvod je (ten obdélník nahoře vzadu), ale taky to vypadá, že v něm je nějaký filtr, který má bohužel velký odpor a hlavně ta přepážka uvnitř je podle mě moc dlouhá, dotýká se těch ubrousků (nebo co je to na dně nádoby), takže se vzduch nemá jak dostat do zadní části. Zkusil bych tu přepážku zkrátit na cca polovinu a odstranit ten filtr nahoře. Testovat samozřejmě opatrně, kdyby náhodou to ředilo chtělo lítat ven. Ubrousky na dně nádoby ponechat. Ředidlo má mnohem větší setrvačnost než vzduch (má téměř 1000x větší hustotu) a poletí setrvačností do ubrousků, zatímco vzduch se otočí a půjde otvorem ven.

Pokud by někdo chtěl laborovat s tím vysavačem tak pozor! Výpary z ředidel jsou hořlavé a u většiny vysavačů jde odsávaný vzduch přes motor!

Jinak já používám "lakovací box", tj lepenková krabice cca 50cm x 30cm x 25cm, ze které jsem odstranil čelo (30x25) a asi polovinu horní strany (50x30) jsem zmenšil (na 50x15). Krabice leží tou největší stranou (50x30) na stole a stříkám do ní (model v ní buď leží, nebo ho tam držím v ruce). Tímto způsobem lze klidně stříkat v obýváku (manželka to nesmí vidět, ale když přijde, nic nepozná :-) ) a tu krabici používám i na čištění pistole (místo modelu stříkám na zmačkaný ubrousek).
0

Odpovědět