Endlesslift - zajímavé stránky

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Pavel Stráník, Jiří Doležel

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 4
Příspěvky: 100
Registrován: 03 led 2020 19:48

Endlesslift - zajímavé stránky

Příspěvek od Petr P » 16 lis 2020 16:54

Možná by se někomu mohly líbit či přijít užitečné tipy a triky zveřejněné na těchto stránkách:
https://www.endlesslift.com/

Mě zaujalo například "zkrucování" jednotlivých vláken svazku (nebo jak to nazvat?), který je pak méně náchylný na tvorbu bočních uzlů:

https://www.endlesslift.com/making-a-rubber-motor/
IMG_2537-1024x768.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 17
Příspěvky: 1820
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Endlesslift - zajímavé stránky

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 lis 2020 08:44

Ano, jednoduchý tyčkový model Cloud Tramp je velmi létavý, stavěný v celém modelářském světě. U nás byl velkým propagátorem tohoto typu Adam Jakeš, ten také spoluorganizoval korespondenční soutěž, kdy na Mistrovství Slovenska v Očové se létěla soutěž tohoto monotypu ve stejný den jako i v jiných zemích. Já sám jsem tento model stavěl 3x, dva mi ulétly, jeden jsem dal jednomu chlapci právě v Očové.
Tzv. copované svazky se používaly ještě v padesátých letech hlavně u wakefieldů v době kdy pravidla neomezovala váhu svazku, takže poměrně těžké svazky svými nepravidelnými uzly tolik neovlivňovaly polohu těžiště modelu. Nicméně je dobré si uvědomit, že každé takové copování nutně snižuje maximální otáčky, které mohu do svazku natočit, tedy i energii, kterou mohu ze svazku získat. U minimaket, kde množství gumy není omezeno, tam je doré zvážit zda copovat, nebo mít na hlavici zarážku a svazek pa zůstane s malým zbytkem a v trupu se neposouvá, nemění polohu těžiště. U ostatních kategorií, kde pravidla předepisují maximální váhu svazku je použití copování naprostým nesmyslem !!!
Přílohy
Could Tramp..jpg
start Cloud Tramp.JPG
Před startem Cloud Tramp.JPG
0

shark
Reakce: 2
Příspěvky: 633
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Endlesslift - zajímavé stránky

Příspěvek od shark » 18 lis 2020 19:22

Hnán svojí nezměrnou ješitností bych rád připomněl, Luboši, že velkým propagátorem Cloud Trampa a Mass Launch první srpnovou sobotu jsem byl u nás já, a to dávno před Adamem Emilem ;) S Ivanem Šebánkem, jeho vnukem, a mojí dcerou jsme CT pouštěli v polích za Vodolkou. Fotky jsou na Rajčeti, s ohledem na GDPR sem přímý odkaz nedám, kdo chce, najde si :lol: :lol: :lol:

Jo, CT je fajn. U všech, které jsem měl, jsem udělal deter vyklápěním křídla dolů pod trup. Jirka Kalina cheepem kopal směrovku do pravého úhlu, to model taky dostalo spolehlivě dolů.
Tvorbě bočních uzlů se dá zabránit i jinak, než copováním, a popravdě, u CT jsou nějaké uzly úplně jedno...
0

Odpovědět