Adam Jeník: Martin XB-51

Letoun Martin XB-51 poprvé odstartoval v roce 1949. Byl poháněn třemi motory General Electric J47s a dosahoval maximální rychlosti 1040 km/h. Detaily o letounu najdete třeba na wikipedii, spousta fotografií je potom zde.

Model má rozpětí 445mm a délku 660mm, váha je cca 50g. Poháněn je dvěma motory Rapier L2 LT (long time) o tahu cca 100mN. Stavba je převážně z balzy 120 a 100 g/dm3, potah tenkým lehkým modelspanem. Povrchovka je pomocí barvy Humbrol 56, obtisky jsou vyráběné pomocí inkoustové tiskárny a laku. Stavba je přesně podle plánku Mika Stuarta, pouze jsou přidány podélníky v motorových gondolách a je přidán také jeden nosník. Mike je génius, model nepotřeboval dovážit ani gram! Zalétání proběhlo v pohodě, až na jemnou korekci negativu letěl model přímo z desky. Předloha je skvělá - dlouhý trup zaručuje stabilitu a dva motory v těžišti a blízko podélné osy jsou výborné.

Na Rapier Summitu 2008 patřil model k nejlépe létajícím. Po prohoření motoru byl poškozen, naštěstí je poškození opravitelné.

[Adam Jeník]

 stavba a foto Adam Jeník

Kostra připravená na...

 stavba a foto Adam Jeník

A ještě jedna fotečk...

 stavba a foto Adam Jeník

Martin zespod

 stavba a foto Adam Jeník

Detail motorových go...

 stavba a foto Adam Jeník

A model je připraven...

 stavba Adam Jeník, foto Ruja

Jeden z povedených s...

 stavba Adam Jeník, foto Ruja

Realistický let

stavba Adam Jeník, foto Petr Pokorný

Prohořený motor způs...